Трудові права та гарантії
Які існують пільги і на кого вони розповсюджуються?
На сьогодні законодавством передбачено ряд пільг для ветеранів війни та членів їх сімей щодо їх працевлаштування.
Зокрема, статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій надається:
- виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
- переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації тощо.
Статтею 13 цього Закону особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, прирівняним до таких осіб, також надається:
- переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємств, установ, організацій;
- виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності працюючим особам з інвалідністю внаслідок війни в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
- позачергове працевлаштування за спеціальністю відповідно до підготовки та висновків медико-соціальної експертизи тощо.
Статтею 15 цього Закону сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України також надається:
- право на використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;
- переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи, організації.
Статтею 16 цього Закону особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, також надається:
- переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників незалежно від часу роботи на даному підприємстві, в установі чи організації, першочергове працевлаштування при ліквідації підприємства, установи чи організації.
Які існують компенсації для роботодавців?
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.02.2023 № 124 затверджений Порядок надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних. Дія цього Порядку поширюється на роботодавців (суб’єктів господарювання), які за направленням Центру зайнятості працевлаштовують такі категорії зареєстрованих безробітних, зокрема: учасників бойових дій, зазначених у пунктах 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Крім цього, роботодавці, які прийняли на роботу людину з інвалідністю, зокрема особу з інвалідністю внаслідок війни, можуть отримати компенсацію за облаштування її робочого місця відповідно до Порядку надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 22.08.2023 № 893. Згідно з умовами цього Порядку розмір компенсації за облаштування робочого місця за працевлаштованих людей з І групою інвалідності – до 106,5 тис. грн (15 мінімальних зарплат), з ІІ групою інвалідності – до 71 тис. грн (10 мінімальних зарплат).