Проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення зміни до пункту 26 Правил перетинання державного кордону громадянами України”

Міністерство у справах ветеранів України розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення зміни до пункту 26 Правил перетинання державного кордону громадянами України” (далі – проєкт постанови).

Метою проєкту постанови є правове врегулювання питання перетинання державного кордону України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану та виїзду за кордон членів сімей осіб, які загинули (зникли безвісти) під час проведення антитерористичної операції.

Обґрунтування необхідності прийняття акта

У зв’язку із введенням в Україні воєнного стану передбачено тимчасове (на період дії правового режиму воєнного стану) обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, у тому числі й права на безперешкодний виїзд за межі території України.

Питання виїзду з території України громадян України, в тому числі військовозобов’язаних, регулюється Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (зі змінами) (далі – Правила).

Статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” визначено категорії військовозобов’язаних громадян України, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Правилами визначено категорії громадян України, в тому числі військовозобов’язаних, стосовно яких не застосовуються обмеження у праві на перетин державного кордону.

Так, відповідно до пункту 26 Правил визначено, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 21 та 22, мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Однак ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому – восьмому частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а саме обмежено право на перетинання державного кордону військовозобов’язаних громадян, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Разом з тим таке обмеження не стосується осіб, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Зазначена ситуація потребує врегулювання для уникнення дискримінаційного розділення етапів військових і спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямованих на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України (з лютого 2014 р. до 30 квітня 2018 р. та з 30 квітня 2018 р. до повномаштабного вторгнення у лютому 2022 р.) та відкритому воєнному нападу російської федерації на Україну (з 24 лютого 2022 р. по теперішній час).

Слід зазначити, Парламентською асамблеєю Ради Європи у січні 2023 року при схваленні звіту та резолюції з питання “Сексуальне насильство у часи конфліктів”, що була присвячена також питанню російської агресії проти України, зазначено, що військова агресія російської федерації розпочалася у 2014 році та була відновлена 24 лютого 2022 р. масованим вторгненням в Україну.

Проєкт постанови можна завантажити за посиланням Проект постанови.docx

Пояснювальну записку до проєкту постанови можна завантажити за посиланням Пояснювальна записка.docx

Письмові пропозиції та зауваження до проєктів актів можна подавати до 20 липня 2023 р. на електронну адресу: family@mva.gov.ua з подальшим надсиланням паперового варіанту на поштову адресу: провулок Музейний, буд. 12, м. Київ, 01001.

Консультації з питання, що винесено на обговорення надаються за телефонами: (063) 227 14 27, (063) 688 95 98.

Відповідальні особи від Мінветеранів – Дзюба Леся Петрівна, Свинцова Олена Борисівна.


Related Articles