57% ветеранів потребують підтримки психологів

Такі  результати дослідження «Ефективність мобільних бригад соціально-психологічної допомоги учасникам бойових дій» організованого Українською фундацією громадського здоров’я», за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення.

Заступник міністра у справах ветеранів Ігор Безкаравайний взяв участь презентація і обговорення цього дослідження, яке відбулося в Києві  за участі представників Фонду ООН в галузі народонаселення, МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», Посольства Великої Британії, ветеранських організацій та журналістів.

Під час обговорення  Ігор Безкаравайний запропонував фахівцям Мобільних бригад працювати не лише з ветеранами, а й з тими учасниками та учасницями бойових дій, які тільки повернулися додому і не встигли оформити собі відповідний статус.

«Важливо починати роботу із бійцями у так званий «транзитний період», коли вони ще не мають відповідного статусу, але вже переживають серйозний стрес і від зустрічі з родиною після тривалої перерви, і від необхідності ходити по кабінетах і займатися бюрократичною тяганиною задля оформлення статусу ветерана», - зазначив заступник міністра.

Нагадаємо, що з листопада 2019 року у шістьох Мобільних бригадах соціально-психологічної допомоги, почали працювати учасники бойових дій бойових дій АТО/ООС за принципом «рівний-рівному», надаючи кваліфіковану соціально-психологічну допомогу ветеранам.

Згідно результатів цього дослідження отриманими за результатами  6 місячної  роботи МБ із учасниками бойових дій АТО/ООС:

•57% ветеранів АТО/ООС очікують на отримання кваліфікованої психологічної підтримки (в т.ч. 31% висловлює потребу в  психологічній підтримці разом з партнеркою/ом);

•26% потребують супроводу в оформленні пільг, субсидій, допомоги по безробіттю та позиціонують послуги МБ, як точку доступу до провайдерів;

•11% опитаних потребують оздоровлення та фізичної реабілітації.  

•6% опитаних мають запит на отримання юридичної консультації (щодо оформлення документів, в т.ч. 5% щодо оформлення земельних ділянок).

Також дослідження виявило, що учасники бойових дій найчастіше потребують психологічної допомоги через конфлікти у родині  – 54%, психосоматичні прояви стресу (порушення сну, апетиту, тривожність) – 24%, неконтрольовані приступи агресії – 12%, думки про суїцидальну поведінку/самоушкодження  –  6% та проблеми з надмірним вживанням психоактивних речовин – 4%.  

Під час презентації виконавча директорка МБФ «Українська фундація громадського здоров`я» Галина Скіпальська  розповіла історію ветерана, яка ілюструє  й пояснює дані дослідження.

«На початку літа 2014 року Олег з Миколаєва пішов воювати. Пройшов котли Іловайська та Дебальцева. В холодному окопі, гріли думки про синів... Дружина так і не могла зрозуміти нащо мені це все.. Довгоочікувана зустріч нарешті відбулася, а радість та спокій так і не повернулись… Весь час пригнічували думки що може трапитись щось погане, що мої діти  у небезпеці… Слабкість та постійний головний біль заважали жити. Дратував галас та сміх дітей, будь- які несподівані звуки. Вночі міг спати лише 2-3 години. Не вистачало сил ні на що, погіршилась пам’ять, важко було сконцентруватись на самих простих речах, ми критично сварилися з дружиною кожен день. Постійні претензії, докори  і в один день, я зрозумів – поряд чужа людина, яка не розуміє мене й думає, що я просто нічого не хочу робити...

Про психолога навіть й не думав, але зустрів  побратима В’ячеслава, який працював у мобільній бригаді. Я прекрасно знав його  дружину Олену, яка підтримувала його з самого початку війни.   Я не вірив, що щось вийде, але пішов... Після п'ятої  зустрічі з психологом Вікторією, я зрозумів –  дружина теж страждає, навіть більше за мене, я мушу її захистити... Й  на наступну зустріч, ми вже прийшли вдвох…»

Важлива деталь цієї історії: Олег погодився на роботу із психологом тільки тому, що в Мобільній бригаді психологічної допомоги зустрів такого ж ветерана, як він сам.

Сьогодні Мобільні бригади з ветераном у складі працюють у Київській області – у  Вишневому, Бородянці та Білій Церкві, а також у Миколаївській області  – в Миколаєві, в Первомайську та Снігурівському, Березанському та Новоодеському районах. На цих територіях зареєстровано в 10500 учасників бойових дій в АТО/ООС.

 Мобільні  бригада – це команда спеціалістів, які надають екстрену та планову соціально-психологічну допомогу учасникам бойових дій в АТО/ООС та членам їх родин, шляхом реагування на проблеми з реінтеграцією до мирного життя, надання психологічної допомоги та здійснення подальшого соціального супроводу.