Юлія Лапутіна та генерал-майор британської армії у відставці Нік Кеплін відвідали Бородянку, що оговтується від жахів російської окупації
У суботу, 25 червня, міністр у справах ветеранів України, член Ради національної безпеки і оборони України Юлія Лапутіна та генерал-майор британської армії у відставці Нік Кеплін відвідали з робочим візитом смт Бородянка у Київській області.
Нік Кеплін – виконавчий директор Blind Veterans UK (некомерційна організація, створена для того, щоб допомогти ветеранам з вадами зору та їхнім сім'ям) та директор Конфедерації британських благодійних організацій. Його досвід роботи включає Північну Ірландію, Боснію та Косово.
Пан Кеплін та його організація – одні з партнерів Мінветеранів у відбудові сучасної системи психологічної реабілітації в Україні, а також у сприянні українській збірній на спортивних змаганнях для військових та ветеранів Warrior Games.
Під час робочого візиту Юлія Лапутіна показала Ніку Кепліну місто, що досі оговтується від жахів вторгнення російської армії та розповіла про історії людей, які протягом місяця жили в окупації. Також міністр та британський генерал-майор відвідали Бородянський центр соціально-психологічної реабілітації населення (ЦСПР) Міністерства у справах ветеранів України, який був знищений вщент внаслідок прямого влучання снаряду російського танку.
Юлія Лапутіна розповіла іноземній делегації про роботу Центру до російської окупації, а також розказала про плани щодо побудови сучасного науково-практичного центру психічного здоров’я світового значення «Бородянка – Центр».
«Раніше тут працювали люди, надавали психологічну й соціальну допомогу нашим ветеранам і членам їхніх родин. Однак російська армія вщент знищила будівлю нашого Центру, – розказала Юлія Лапутіна. – Від початку повномасштабного вторгнення загинули двоє співробітників Центру, а його директорка – наша героїчна Людмила Бойко – три дні сиділа біля будинку, де очікувала підняття тіл своїх загиблих сестри й племінника. Дуже важливо те, що наші співробітники надають психологічну допомогу разом із психологами-волонтерами не тільки військовим і ветеранам, а й всьому населенню Бородянки».
Міністр наголосила: все населення містечка було травмовано тими жахливими вчинками, які робила російська армія. І зараз важливо відновлювати психологічний стан усіх українців, які пережили окупацію.
«Тому у мене виникла ідея – відтворити «Бородянка – Центр» як швидке рішення за допомогою наших іноземних партнерів. Щоб на цьому місці можна було незабаром надавати психологічну допомогу більшій кількості людей. Також хочеться однією з частин цього центру створити науково-практичний центр. Запрошувати сюди світових науковців з філософії, антропології, кримінології, психології, психіатрії, щоб вивчати феномени нелюдства, які чинили тут російські війська. Щоб такого більше не повторилось. Це буде поєднання гуманітарної місії та місії надання реабілітаційних послуг», – зазначила Юлія Лапутіна.
Вона повідомила, що на побудову сучасного центру необхідно майже 500 тисяч доларів, і ці гроші планується залучати від міжнародних партнерів й іноземних донорів.
«Я представляю організацію ветеранів із вадами зору Великої Британії, наша мета – допомогти солдатам, які втратили свій зір, навчити їх, як можна жити після втрати зору і бути успішними, – сказав Нік Кеплін. – Але також наша мета – реабілітація усіх, хто постраждав від війни. Ми розуміємо, що зараз українці дуже страждають через російську агресію. І ми б дуже хотіли зробити усе, що можна, щоб, використовуючи наш досвід, допомогти українцям».
Генерал-майор розповів, що його організація вже має офіційну домовленість з Урядом України щодо забезпечення підтримки українцям. Це як реабілітація, так і наукові дослідження.
«Сьогодні також день Збройних сил Великої Британії. У цей день ми згадуємо солдатів та підтримуємо членів їхніх сімей. І для нас дуже важливо у такий день особисто бути тут, в Україні, щоб вивчити обстановку та допомогти українцям», – сказала Рената Гомес, головний науковий співробітник організації BRAVO VICTOR, яка займається дослідженнями (Велика Британія).
«Для нас важливо бути тут, у місці, яке зазнало таких нищівних руйнувань, такої атаки не так давно, але це певним чином ще й культурне серце України. І ми дуже вражені вашими планами відбудови, новим фокусом на реабілітацію. Ми дуже чекаємо на початок цієї спільної роботи, коли запуститься спільний проєкт», – наголосив Нік Кеплін.
Він зазначив, що тепер вони можуть стати «послами Бородянки» у світі, щоб знайти партнерів, які могли б приєднатися і допомогти у відбудові сучасного центру.
«Ми почули про те, що відбувалось в Бородянці, і нас це дуже хвилює, – сказав Нік Кеплін. – Але нам дуже чітко видно силу людей. Ми бачимо, що ви дивитесь вперед, готові відбудовувати своє майбутнє. Моя благодійна організація зробить все, що можна, щоб допомогти Україні й українцям. Сподіваюсь на ваше позитивне майбутнє, яке буде ґрунтуватися на цінностях, які тут дуже потужно представлені».
Нік Кіплін побажав представникам Мінветеранів успіху у відбудові Центру. А його директорці Людмилі Бойко зробив символічний подарунок – коїн своєї організації, діяльність якої розпочалася під час Першої світової війни.
Також делегація відвідала місто Ірпінь.
По приїзду до Києва у знак вшанування українських Героїв представники іноземної делегації поклали вінки з червоних маків до Стіни пам’яті біля Михайлівського собору.