Юлія Лапутіна «При Мінветеранів буде створено робочу групу щодо формування Інституту Ветеранського Омбудсмана»

Сьогодні в урядовій залі Кабміну, за ініціативи Мінветеранів відбулося перше експертне обговорення питання створення інституту ветеранського омбудсмена.

В заході взяли участь  представники Секретаріату Кабінету Міністрів, ЗСУ, МВС, Міноборони, Мінсоцполітики, Уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій,  народні депутати України, голова Консультативної ради у справах ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників України,  представники Української  Гельсинської спілки з прав людини, Координаційного центру з надання правової допомоги, міжнародних та громадських організацій.

 «Захисники та захисниці, як особлива категорія осіб,  мають право на особливу увагу та захист  держави», - зазначила міністерка.

 За її словами, кількість звернень учасників бойових дій по правову допомогу щороку зростає.  Лише минулого року 1503 особи звернулися з питань оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчих, судових органів. Усього з різних соціальних питань до центрів з надання правової допомоги протягом минулого року звернулося понад 6 тисяч ветеранів. З початку 2015 року ця цифра перевищує 38 тисяч звернень.

«Сьогодні  відбулася ефективна експертна дискусія запровадження в Україні інституту ветеранського омбудсмена. Вдячна, що до реалізації  нашої ініціативи долучилися  представники різних органів влади та експертного середовища. Майже одноголосно зійшлися на позиції, що створення  Урядового інституту правового захисту ветеранів  на часі, домовилися продовжити дискусію,  щодо кола його  повноважень та статусу», - зазначила Юлія Лапутіна.

Міністерка пояснила, що наразі  існує багато прогалин в українському законодавстві щодо системного регулювання і захисту прав ветеранів. Це створює інформаційно-правовий вакуум і як наслідок ветерани в областях   не знають куди звертатися із юридичними проблемами.

Вирішення цієї проблема   лежить в площині своєчасної адвокації ветеранів у відповідних конкретних законодавчих ініціативах, зокрема  щодо  надання статусів або отримання соціальних гарантій.

«Це мала би бути структура «швидкої допомоги» ветерану, уповноважена спілкуватися з адвокатами, органами влади, силовими структурами, отримувати доступ до інформації,  бути медіатором між ветераном і державою.  Створення такого інституту підніме на  загальнонаціональний рівень питання  захисту прав ветеранів», - зазначила Юлія Лапутіна.

В свою чергу, голова Ради родин загиблих Ірина Міхнюк, підкреслила, що для родин загиблих захисників України  дуже важливо розуміти, що нас є кому захистити.

«Такий правовий захист для родин загиблих вкрай необхідний. Тому інститут омбудсмена має бути створений. Родини загиблих не мають ходити по іншим інстанціям, самостійно шукати адвокатів. Більшість з нас добре знає, яку потрібно  мати мужність, щоб  витримати всі ці поневіряння і приниження у пошуку справедливості», - сказала голова Ради родин загиблих Ірина Міхнюк.

 «Вдячний Міністерству у справах ветеранів за ініціативу зі створення інституту омбудсмена, який займатиметься вирішенням питань ветеранів та захисту їх сімей. Державні органи не завжди виконують свої обов’язки і на жаль систематично порушуються права ветеранів, як в соціальному напрямку, так і в притягненні їх  до відповідальності у кримінальних провадженнях», - зазначив голова  підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Анатолій Остапенко.

Він також додав, що для цього потрібно визначити повноваження ветеранського омбудсмена та надати йому чіткі функції з урахуванням сьогодення. Адже наше законодавство розроблене в рамках мирного існування держави.

 «Вже сьомий рік у нашій країні війна, а багато юридичних питань для учасників бойових дій та їх родин – просто залишаються не вирішеними. В кожного з нас є безліч випадків, коли потрібно було втручатися та долучатися до розгляду судових справ, які довгий час не вирішувалися. В багатьох випадках ці справи мають стихійний характер. На сьогодні в мене є приклади, як по добровольцям, так і по військовим, які загинули ще в 2014 році, деякі з них ще не мають статусу учасника бойових дій та їх родини не мають абсолютно ніяких прав. Ми сьогодні обговорювали механізм, як це зробити, яка це людина може бути. Я вважаю, що це потрібно зробити в якнайкоротший термін, проговорити ці можливості, як це створюється і запустити цей механізм», - зазначив Уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко.

Вадим Свириденко також виступив з пропозицією залучити до інституції омбудсмена  ветеранів, які мають юридичну освіту та досвід захисту побратимів і громадський сектор, щоб пришвидшити вирішення цих питань.

Інші статті