Юлія Лапутіна на засіданні секторальної робочої групи презентувала проєкти Мінветеранів до урядового Плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України
У понеділок, 30 січня, під головуванням міністра у справах ветеранів України Юлії Лапутіної відбулося засідання Секторальної Робочої групи “Захист прав ветеранів”. Очільниця відомства презентувала проєкти Мінветеранів відповідно до урядового Плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України.
У засіданні взяли участь заступник Держсекретаря Кабінету Міністрів України Анатолій Куцевол, співголови Секторальної Робочої групи – заступник міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції Ігор Яременко та представник Посольства Великої Британії в Україні Домінік-Гайдн-Брейтвейт, представники міжнародних організацій МОМ, НАТО, ПРООН, IREX, ООН Жінки, Фонду “Східна Європа”, представники дипломатичних установ країн-партнерів.
Презентуючи проєкти Міністерства, Юлія Лапутіна наголосила, що державна ветеранська політика визначена одним із ключових напрямків роботи Уряду на 2023 рік. Наразі Мінветеранів у співпраці з іншими міністерствами і відомствами створює умови, щоб українські Захисники після повернення з війни та військовослужбовці після завершення служби мали всі необхідні інструменти для успішної інтеграції в суспільство, громаду, родину.
“Після нашої перемоги кількість ветеранів збільшиться у рази, так само в рази стане більше, на жаль, членів родин полеглих Захисників і Захисниць. Ми маємо надати цим особам всі дієві інструменти для успішної інтеграції в економіку та громади. Також у сьогоднішніх Захисників повинні бути можливості стати Воїнами відновлення після військової перемоги України”, – зазначила Юлія Лапутіна.
Так, перший серед проєктів Мінветеранів – впровадження 25-ти “Сервісних офісів” для ветеранів та їхніх родин. Його розроблено у партнерстві з ПРООН для запуску у ЦНАПах “Єдиного вікна” для отримання захисниками та їхніми рідними швидких та якісних адміністративних послуг. Цьогоріч заплановано реалізувати пілотний проєкт у м. Дніпро.
Другий проєкт – будівництво Центру психологічної реабілітації “Бородянка-центр” на місці зруйнованого прямим танковим влучанням закладу Мінветеранів. Його побудують за сучасною моделлю охорони психічного здоров'я та психосоціальної підтримки Захисників України та членів їхніх родин. Також новою місією Центру буде наукове вивчення феномену геноциду українського народу, який здійснювали російські окупаційні війська.
Третій проєкт – розбудова мережі “Центрів ветеранського розвитку” на базі закладів вищої освіти у всіх регіонах України. Їхня діяльність сприятиме запуску ефективної системи супроводу ветеранів війни та членів їхніх сімей у зайнятості, навчанні, перепідготовці, підвищенні кваліфікації, сертифікації навичок, побудові індивідуальної професійної траєкторії, тощо. Перші три таких Центри будуть реалізовані в містах Львів, Дніпро та Вінниця.
Четвертий проєкт – впровадження спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) “Всеукраїнського дослідження потреб ветеранів”. Його мета дослідження та використання результатів щодо потреб ветеранів та можливості регіонів до прийняття великої кількості демобілізованих, прогнозування економічного розвитку та розробки пропозицій до політик.
П’ятий проєкт – “Забезпечення житлом”. Ним передбачено програми забезпечення житлом ветеранів на умовах пільгового іпотечного кредитування. Станом на 1 січня 2023 року на квартирному обліку перебуває 25 тисяч учасників бойових дій. Наразі Мінветеранів веде перемовини про реалізацію проєкту спільно з державним банком Німеччини KFW – партнером, який має досвід з реалізації житлових програм в Україні.
“Разом із вами ми прагнемо зробити якомога більше ще до нашої перемоги. Адже ветерани потребуватимуть допомоги і від цивільного сектору і від держави і міжнародних партнерів. Ми маємо бути ефективними і практичними. Дякую всім нашим партнерам за плідну співпрацю”, – звернулася Юлія Лапутіна до учасників Секторальної Робочої групи.
Своєю чергою представники міжнародних партнерів та дипломатичних установ підтримали розроблені Мінветеранів проєкти та програми.
“Ми вітаємо активну роботу Мінветеранів. Підтримуємо роботу Міністерства у питанні створення та впровадження системи переходу від військової кар'єри до цивільного життя, і будемо надалі фокусуватися на цій роботі, а також подальшому розвитку інституційних спроможностей, зокрема, людиноцентричності. Робота цієї групи є важливою як механізму прозорості, співпраці та синергії Мінветеранів, міжнародних партнерів та громадянського суспільства. Ми будемо раді долучитися, вивчимо матеріали та зробимо внески з нашого боку, – зазначила керівник Програми НАТО з переходу з військової кар'єри до цивільного життя Олександра Огороднікова.
“Ми активно працюємо з Мінветеранів у напрямку цифровізації ветеранських послуг, про один із вже впроваджених проєктів невдовзі стане відомо публічно. Маємо ще багато ідей в опрацюванні в цій сфері. Крім того, маємо великий проєкт на 2023 рік із реабілітації ветеранів та цивільних людей, які отримали травми внаслідок війни. Будемо обговорювати співпрацю в форматі цієї робочої групи”, – сказала керівниця портфоліо “Демократичне врядування” ПРООН Олена Урсу.
“Плідно працюватимемо разом із всіма нашими партнерами із залучення міжнародної допомоги задля успішної реалізації завдань і проєктів Мінветеранів відповідно до урядового Плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України, – наголосив співголова Секторальної Робочої групи “Захист прав ветеранів”, представник Посольства Великої Британії в Україні Домінік-Гайдн-Брейтвейт.
Довідково.
Відповідно до Указу Президента від 21 квітня 2022 року № 266/2022 «Питання Національної ради з відновлення від наслідків війни» розпочато роботу над проектами розділів плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України.
План включатиме перелік заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України, пропозиції щодо пріоритетних реформ та стратегічних ініціатив, перелік нормативно-правових актів, прийняття і реалізація яких є необхідними для ефективної роботи та відновлення України у воєнний і післявоєнний періоди.
З проєктами розділів плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України можна ознайомитися за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/diyalnist/nacionalna-rada-z-vidnovlennya-ukrayini-vid-naslidkiv-vijni/robochi-grupi
Секторальна Робоча група “Захист прав ветеранів” утворена за погодженням із Секретаріатом Кабінету Міністрів України. Очолює робочу групу міністр у справах ветеранів України.