Україна переймає досвід США у забезпеченні «теплого переходу» під час повернення з війни та змінює Стратегію ветеранських справ

Пройти війну і вижити – лише половина особистої перемоги бійця. Друга половина – шлях повернення до життя у мирному суспільстві. Серед людей, де не прокидалися від нічних «приходів» чи від того, що тече зі стелі бліндажа, не вдивлялися годинами у вічко «тепляка», де «200» - це лише номер маршрутки, а не вирок. Де в тій таки маршрутці можна почути «фірмове» «я тебе туди не посилав», а на роботу не приймають, бо «всі атошники агресивні». 

Фронт міняє людину, робить її сильнішою, «прокаченою» у багатьох напрямках, вчить виживати у нелюдських умовах, натомість часто забирає просте вміння жити у мирних містах сповненим сенсу, щасливим життям. 

Як зробити цей перехід максимально «безболісним»? Як допомогти бійцям трансформувати досвід війни у цивільному житті? Про це ішлося в рамках міжурядової робочої групи, що відбувалася в Міністерстві оборони, у форматі «зум». До роботи долучилися найвище керівництво Міністерства оборони та Міністерства у справах ветеранів України та Сполучених Штатів Америки.  

На робочій зустрічі говорили про інтегровані програми, які у США вже показали свою ефективність, а також про інструменти запобігання суїцидам серед військових та ветеранів, робота велась над критичними темами психічного здоров’я, програмах переходу та міжвідомчій координації всередині оборонного сектору.

«США почали трохи раніше, ніж Україна, задумуватися над тематикою «теплого переходу» людини, що служить, до мирного життя, - коментує фасилітаторка робочої групи з українського боку Марта Пивоваренко, експертка з досліджень психічного здоров’я та представниця ГО «Development Foundation». – У них донедавна були різні протоколи лікування, а також забезпечення послуг психічного здоров’я у Міноборони і Мінветі. Різниця в лікуванні значно впливала на якість отримуваних послуг. Модель уніфікованої оцінки та надання послуг, для якої довелось створити Об’єднаний виконавчий комітет (ОВК) – вищий командний орган, що відповідає за нагляд за співпрацею та спільним використанням ресурсів між Міністерством у справах ветеранів та МО у США була досягнута нещодавно, для вирішення власних труднощів, але минулоріч США поділилися нею з урядом Великобританії. Цей обмін досвідом дозволив у Великобританії створити окремий департамент у справах ветеранів на базі Міноборони. Цього року завдяки міжвідомчій співпраці Міноборони і Мінвету України і США вдалося розпочати роботу для поширення досвіду на український оборонний сектор».

Заступник міністра у справах ветеранів Ігор Безкаравайний переконаний, що підтримка ветеранів підвищує обороноздатність країни. І ось чому, кожен солдат знаючи що його країна зробить все для його успішного повернення додому – буде служити мотивовано та віддано такій країні. Він вважає, що досвід Штатів слід не «копіювати», а переносити на наші реалії.

«Мене найбільше зачепила історія з програмою M2C Ready (Military to Civilian-Ready), - ділиться Ігор враженнями. –  365 днів до і 365 днів після звільнення військового зі служби. З людиною ведеться активний контакт, рік її готують до звільнення у запас, мовляв, друже, за рік ти будеш звільнятися. Як в тебе справи? Які в тебе плани? Чи є в тебе бачення щодо того, як ти зароблятимеш гроші? Як справи з сім'єю? Чи є в тебе освіта, окрім військової? Як ти плануєш розвиватися? І так далі. І за 90 днів безпосередньо до звільнення з людиною починають активно працювати, пояснюючи їй її права та пільги і готувати до виходу в цивільне життя. Після того, як цей перехід стався, ще рік із нею активно контактують представники МО і Мінвету і перевіряють його стан - чи все в нього ок, чи все в нього добре з дружиною, з роботою чи житлом і так далі. Для того, щоб вчасно запобігати погіршенню стану економічного чи фізичного, кризам, тобто все, що стосується благополуччя і нормальної життєдіяльності ветеранів».

Ігор розповідає – загалом у США 19 мільйонів ветеранів, із них лише 9 користуються послугами Мінвету: «Тобто, переважна більшість - це самодостатні люди, яким не потрібна підтримка держави і в ній вони потреби не відчувають. Вони відслужили, повернулись і не відчувають потреби, підтримки у цивільному житті, самі себе забезпечують. Вони не потребують якихось бенефітів від держави».

«4-ри дні робочих зустрічей відбувались на найвищому рівні із залученністю найвищого керівництва Міністерства оборони і Міністерства у справах ветеранів із боку США, аналогічно з боку України, - підсумовує Марта Пивоваренко. – безпосередньо, міністр у справах ветеранів Сергій Бесараб та  перший заступник Міністра Олександр Порхун, 3-ри зам міністра за напрямами; перший заступник Міноборони Іван Руснак та два заступники за напрямами; Заступниця міністра МВС Тетяна Ковальчук».

Міністерство у справах ветеранів планує застосувати робочі зустрічі у розбудові стратегії до 2025 року, яка саме готується і спільно з колегами з Міністерства оборони спрямувати свою роботу на підвищення обороноздатності країни, включно з питанням здоров’я солдат та ветеранів. Ігор додає: у 20 числах грудня розпочати активну роботу міжвідомчої групи та долучити до роботи інші відомства, де також питання учасників бойових дій стоїть гостро. А саме – МВС, СБУ, прикордонники.

Олена Максименко