Розвінчуємо міфи щодо Національного військового меморіального кладовища

Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі вже плануються наприкінці літа – початку осені цього року.

Мінветеранів та державна установа "Національне військове меморіальне кладовище", що є замовником будівництва, зіштовхнулися із спротивом територіальної громади. 

Зібрали найпоширеніші запитання під час спілкування з місцевими жителями. Комунікували їх локально, маємо відповісти і на більш широкий загал, бо питання створення НВМК є національним проєктом.

  1. Будівництво кладовища — це лише прикриття, насправді там будуватимуть готельно-ресторанний комплекс.

Так, справді, готельно-ресторанний комплекс там дійсно буде, але не для розваг, відпочинку чи інших розважальних заходів. А для організації поминальних обідів та тимчасового проживання лише родин загиблих Захисників і Захисниць, які поховані на території НВМК, з обмеженою кількістю днів перебування.

  1. Будівництво НВМК призведе до екологічної катастрофи.

Концепцією будівництва, проектною документацією НВМК передбачене максимальне збереження існуючого рельєфу, ґрунтового покриву, наявних зелених насаджень і екосистеми в цілому. 90% лісу залишиться недоторканим. Загалом меморіальний комплекс в Гатному не завадить ані громаді, ані перелітним птахам, ані тваринам, комахам тощо. Додам, що це питання раніше дійсно порушували екологи, яким ми показали наш ескізний проєкт – побоювання були зняті: змін функціональності екосистеми не буде.

  1. Чи вирубають весь ліс?

Площа земельної ділянки комплексу складає понад 265 га. Наразі площа зони видалення зелених насаджень складає менше 10%. Видалення зелених насаджень буде здійснюватися вибірково, як під час виконання підготовчих та будівельних робіт, так і, у разі необхідності, для поховань під час експлуатації НВМК. До речі, напочатку влаштування поховань на кладовищі Скугсширкогарден у Стокгольмі заліснення складало 90%. За прогнозами, за 100 років його експлуатації з урахуванням постійних захоронень відсоток зелених насаджень має скоротитися на 15%. Так, зараз дійсно відбувається вирубування дерев, кущів, чагарників відповідно до всієї дозвільної документації, але це необхідно для прокладання інженерних мереж та дороги. Усі ці зелені насадження будуть передані на потреби ЗСУ у будівництві фортифікаційних споруд.

  1. У даному місці є питання високих ґрунтових вод і під час будівництва є побоювання, що вода зникне зі свердловин, якими користуються місцеві жителі, або вода буде забруднена.

Ми провели інженерно-геологічну експертизу і відповідно до науково-технічного звіту на непідтоплених та потенційно-підтоплених ділянках гранична глибина залягання ґрунтових вод від поверхні землі є не менше 2 м. Це відповідає гігієнічним вимогам облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах. Проте у разі необхідності додатково будуть здійснені заходи щодо пониження та відведення ґрунтових вод.

  1. Засівання трави на території НВМК призведе до підвищення кислотності ґрунтів, що, у свою чергу, знищить дерева, що

залишаться.

На даний час відсутні дослідження, що підтверджують чи спростовують вплив засіяної трави на кислотність або лужність ґрунту, тим більше на знищення дерев. Крім того, ДУ "НВМК" буде забезпечувати належний догляд за територією кладовища, у тому числі й щодо її озеленення.

  1. Дим від крематорію забруднить довкілля.

Ми плануємо побудувати крематорій сучасного європейського рівня, з технологічним багаторівневим ступенем очистки викидів. У ЄС такі крематорії можуть розміщуватися на відстані 30 м від місць проживання людей. В Україні ці норми становлять 300 м до житлових зон. Ми ж розмістили крематорій майже за 1 км. Те саме стосується розміщення колумбарних стін. При нормі у 50 м, на НВМК вони будуть розташовані на відстані від 500 м і більше від житлових забудов.

Якщо сьогодні ми не збудуємо Національне військове меморіальне кладовище, то коли? 


Інші статті