День пам’яті та перемоги над нацизмом

Минулого року ВРУ прийняла закон про встановлення 8 травня як Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років – єдиної дати, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні.

Ми приєдналися до європейської традиції відзначення цієї дати. Для Європи 8 травня – точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу війни, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними. 

Поступовий офіційний перехід до європейської традиції памʼятання розпочався після Революції Гідності і триває досі, але вже умовах повномасштабної російської агресії проти України.

Ця традиція полягає не тільки в зміні дати, а й у зміні фокусу – з культу зброї та перемоги на внесок різних людей у подолання нацизму, на окрему людину, її страждання і втрати у війні. 

8 травня, в День пам’яті та перемоги, Україна вшановує кожного, хто зі зброєю у руках боровся з нацизмом, а також цивільних людей, які загинули або постраждали від бойових дій та окупації їхніх міст і сіл, дітей війни, примусових робітників, а також багатьох інших чиє життя зламала війна розв'язана нацистами.

Адже війна – це не лише танки, гармати й масштабні бої. Це – долі, мільйони маленьких і великих людських бід, які тривали роками.Щодо 9 травня, то з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру і стабільності на Європейському континенті Указом Президента України від 8 травня 2023 року № 266 в Україні встановлено День Європи.